Ege Üniversitesi Kampüsü Ebiltem Binası
No : 172 / 14 OPAL Bornova / İZMİR
(+90) 232 251 86 50
(+90 )535 016 27 99
info@dilechem.com.tr
bilgi@dilechem.com.trPlastik  Sektörü

Plastik SEKTÖRÜ

Plastik maddeler hafif, ucuz, kolay işlenebilir ve çok farklı kullanım alanına sahip olmaları nedeniyle günümüzde en önemli ticarî malzemeler olmuş ve hayatımızın her alanında kullanımı kaçınılmaz olan ürünlerdir. Neredeyse kullandığımız her ürünün içinde plastik parçaları mevcut olup; naylon torbalar, şişeler, aldığımız ürünlerin ambalajları, telefonlar, mutfak malzemeleri, ameliyat iplikleri, beyaz eşyalar mobilyalar gibi hayatımızın tüm sürecinde sıklıkla karşı karşıya olduğumuz materyallerdir. Her zaman temasta olduğumuz bu ürünlerin en önemli eksik yanı ise yıkama ile bünyesinde barındırdığı bakteri, küf, maya ve virüslerin uzaklaşmasının mümkün olmadığı ve üstelik bu organizmaların üremesine karşı savunmasız olmalarıdır. Bu durum biryandan insan sağlığını olumsuz etkileyen hijyenle ilgili sorunlara sebep olurken bir yandan da ürünlerin işlevsel kullanım ömrünü olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda elde edilmiş olan antimikrobiyal sentez ürünümüz ile plastikler üzerinde yapılan pek çok Ar-Ge çalışması sonucu farklı sektörlere hitap eden ürünlerde temel amaç insan sağlığı için zararlı olan mikroorganizmaların gelişiminin engellenmesi ve bu etkinin uzun süreli olmasıdır. Bu koşulların sağlandığı ürünlerin yeniden kullanımı ve dayanıklılık mekanizmalarının artması bu sektör için önemli bir katma değer yaratmıştır. Bu çalışmalar sonucunda PVC, HIPS, SAN, ABS, TPE, ESCR, PE vb. dahil olmak üzere her türden plastik ve polimerler için antimikrobiyal katkı sağlanılabilmesi için ürün yelpazemizin değerini bir kat daha artırmaktadır.  Bu anlamda özellikle sağlığımız açısından çok önemli yere sahip olan buzdolabı, bulaşık makinası, çamaşır makinası gibi beyaz eşyaların ve klimaların filtrelerinin antimikrobiyal hale getirilmesi adına yaptığımız Ar-Ge çalışmalarında başarıya ulaşması ulusal ve uluslararası arenada önemli bir çarpan etki yaratmıştır.

Nonwoven

Kelime olarak ‘dokusuz’ anlamına gelen Nonwoven, dokuma veya örme tekniği yerine polipropilen ve polietilen, naylon ve polyesterden oluşan doğal lif ve iplerin orantısız bir şekilde ve belli kalınlıkta yüksek basınç ile sıkıştırılıp yoğunlaştırılması ile oluşan bir kumaş türüdür. Dilechem, maliyeti oldukça düşük olup sıvı çekebilen, sıvı itebilen, yanmaya karşı dayanıklı, sağlam, esnek, yumuşak ve gergin olma özelliği ile ön plana çıkan nonwovenlara başarılı bir şekilde antimikrobiyal özellik kazandırmayı başarmıştır. Bu sayede hammaddesi nonwoven olan, piyasada mevcut olan ancak kullananların yaşam konforuna uygun olmayan, genital bölge ve idrar yolu hastalıklarına karşı etkisi olmayan, aksine arttıran tampon, ped, yaşlı bakım bezleri ve çocuk bezlerine antimikrobiyal özellikteki ajan entegre edilip, bu sayede kullanım sürecinin ardından yaşanılan enfeksiyon oluşma riskinin minimuma indirgenmesi amaçlanmıştır.

Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalar için ıslak mendil ve boneler ile ameliyat masası örtüleri gibi pek çok insan sağlığı için önemli olan ürünlerin antimikrobiyal hale getirilmesinde de Dilechem öncü olmaktadır.

Bunların dışında bilindiği üzere mutfaklar gün içerisinde en sık temizlenen fakat buna rağmen en çok bakteri üreyen ev bölümüdür. Nonwoven dokuda olan bulaşık süngerleri de özellikle sıcak ve nemli bir ortamda bulunduğundan ve üzerinde besin kırıntılarının kalmasından dolayı mikroorganizmaların büyümesi için çok elverişli ortamlardır. Sağlıklı ve hijyenik bir yaşamı benimseyen Dilechem, bulaşık süngerlerini antimikrobiyal hale getirerek başarılı sonuçlara imza atarak bir çarpan etkisi yaratmaktadır.