Ege Üniversitesi Kampüsü Ebiltem Binası
No : 172 / 14 OPAL Bornova / İZMİR
(+90) 232 251 86 50
(+90 )535 016 27 99
info@dilechem.com.tr
bilgi@dilechem.com.trGıda Sektörü

Gıda SEKTÖRÜ

Sebze ve meyvelerin tohumdan hasada, hasattan tüketime kadar olan diliminde, günümüzde geleneksel koruyucuların bilinçsiz ve yanlış kullanımı söz konusu olup bunlar, zararlıların bu ürünlere direnç geliştirmesine yol açmakta ve etkinliği her geçen gün azalmaktadır. Üretici buna karşılık çözüm olarak doz artırımı yanında daha toksik, kanserojen kimyasalların kullanımına yönelmiş olup; ürününü güvende tutmak isterken tüketiciyi çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmaya başlanmıştır.

Özellikle hasat sonrası yüzey bulaşma riskinin yüksek olduğu ve taze tüketilen gıdalarda hasattan tüketime kadar olan zincirde drencher, depolama, nakliye ve raf ömrünün uzamasında sağlıklı ve güvenli olarak gıdaları ince film veya kaplama ile muhafaza edilmesi oldukça önemli bir yaklaşım ve sektör için önemli bir çözümdür. Ayrıca özellikle et, tavuk ve balık gibi işlem sonrası yüzey bulaşma riskinin yüksek olduğu gıdalarda çeşitli yenilebilir ambalaj filmleri ve kaplamalar ile aktif ambalajlanmanın ümit verici bir uygulama şekli olduğu görülmektedir.

Bu bağlamda Dilechem Kimya, çeşitli gıdalar üzerinde etkinlik gösterebilmek ve gıdaların raf ömrünü uzatmak amacıyla pek çok sayıda Ar-Ge çalışması gerçekleştirmiş ve başarılı sonuçlar almıştır.